top of page

Istanbul International Storytelling Festival

İstanbul Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Festivali

Istanbul International Storytelling Festival

“O iyi insanlar, o güzel atlara binip, çekip gittiler.”
Yaşar Kemal
Dünya büyük bir göçün etkisi altında! Savaşlar, kıtlık, fakirlik ve politikalar insanları yurtlarından, evlerinden ayrılarak tüm hayatlarını geride bıraktıkları bir yolculuğa başlamaya zorluyor.
Tarih boyunca göç yolları üzerinde medeniyetler ve kültürler kurulmuş olan Anadolu’da hikayelerin ve hikaye anlatıcıların sesine kulak vermek için terk-i diyarın hikayelerine misafir oluyoruz.
Uluslararası İstanbul hikaye anlatıcılğı festivali olarak tüm zamanların en önemli hikaye konularından birine kapılarımızı açıyoruz; “Terk-i Diyar”
2020 yılının Mart ayının 18. günü ile 21. günü arasına denk gelecek olan 3. İstanbul Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Festivali bu yıl “Terki Diyar” temasıyla hikaye severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz.
Istanbulimpro ve Muzip Masal Cini ortak organizasyonuyla üçüncüsünü düzenlemeye hazırlandığımız festivalimizde Türkiye ve dünyadan birçok hikaye anlatıcıya ev sahipliği yapan festivalde bu sene göç hikayelerine yer veriyoruz.
Hikaye ve masallarımızın büyük üstadı Pertev Nail Boratav’a ithafen gerçekleşecek festivalimizi “Kış Ruhu”nda üşüyerek sınırları aşan düşünce ve deneyimin önündeki engelleri yıkarak en uzak sahile doğru yol alan tüm sürgün edilmişlere adıyoruz.
Festivalimizde hikaye anlatıcılığı performansları ve atölyelerin yanında “Pertev Naili Boratav ve Hikaye Anlatıcılığı” ekseninde göç, sürgün ve mültecilik konularında uzmanlarla paneller gerçekleştirilecektir.
Ülkemizin öncü doğaçlama topluluklarından İstanbulimpro ve masal araştırma projesi olan Muzip Masal Cini olarak büyük ozan ve halk aşığı Şeref Taşlıova’nın bir röportajında dile getirdiği: “Dünya halk hikayeciliğini Türkiye’ye mal etmek üzere, dünyadan etrafımıza insanlar getirerek, bir “Dünya Halk Hikayeleri”ni de Türkiye’de gerçekleştirebilirsek çok iyi olur. Bunu da gerçekleştirip dünyadan göçersem, öteki dünyada artık sorgu sual sorulmaz bana.” hayalini gerçekleştirmeye çalışmaktan mutluluk duyduğumuzu belirterek tüm hikaye severleri festivalimize bekliyoruz.

bottom of page