top of page
istanbulimpro Logo (beyaz)

istanbulimpro

istanbulimpro'nun performansları seyircinin aktif katılımıyla şekillenir. Seyircinin katılımcı olma özelliği oyunu belirlemekten sahneye fiziksel müdahaleye kadar geniş bir anlayışı barındırır.

İstanbulimpro, doğaçlama oyun çalışmalarının yanında müzik, dans, resim, heykel, sinema gibi farklı alanlarda ürün veren sanatçılarla disiplinlerarası gösteriler ve atölyeler gerçekleştirmektedir. Buradaki amaç interaktif karşılaşlamaları oyuncu-seyirci boyutundan çıkartıp farklı disiplinlerden sanatçıların etkileşimine açık, özgür yaratıcı alanlar yaratmaktır.

2008 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında çeşitli performans, atölye ve organizasyonlar gerçekleştiren istanbulimpro; Uluslararası İstanbul Doğaçlama Tiyatro Festivali ve Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali'nin organizasyonunu ve evsahipliğini yürütmektedir.  2009 yılında Ne Ala Temaşa oyunuyla Direklerarası Tiyatro Ödülleri “Yenilikçi Tiyatro” ödülüne layık görülen istanbulimpro 2013 yılında Kadıköy’de kahvehaneden dönüştürerek açtığı istanbulimpro Sahne dolayısıyla aynı kurum tarafından “Tiyatroya Katkı” ödülüne layık görülmüştür. 

 

Kurulduğu günden bu yana yurtiçi ve yurtdışı çeşitli performans, atölye ve oragnizasyonlar gerçekleştiren istanbulimpro; Uluslararası İstanbul Doğaçlama Tiyatro Festivali ve Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali'nin organizasyonunu ve ev sahipliğini yürütmektedir.

Neden istanbulimpro izlemeliyim?

2008 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında pek çok performans, atölye ve organizasyonlar gerçekleştiren istanbulimpro tüm oyunları doğaçlama olarak gerçekleşmektedir. Her oyun ilk oyun, her ilk oyun seyircinin gözleri önünde bir bilinmeze yolculuk…

Sezon boyunca sahnelenmekte olan her oyunun kendi içinde farklı konseptleri olmasına rağmen, her bir oyunun, yazılı bir metne dayanmadan, seyirciden alınan yönelimlerle şekillendiğini, haliyle seyirciyle ve oyuncularla şekillendiğini ve bu oyunları izlerken canlı performansın her anına tanıklık etmenin mümkün olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Seyirci için deneyimlemesi kesinlikle farklı olan bu performansları sezon boyunca istanbulimpro SAHNE’de izlemek mümkün.


İstanbulimpro ekibinde “1” sanat yönetmeni yok, sanat yönetmeni ekibin ta kendisi…

istanbulimpro sergilemekte olduğu tüm doğaçlama formatlarını uzun yıllardır bir arada çalışmakta olan ekibiyle ortak algıyla oluşturmaktadır. Tüm performansların hazırlık aşaması tıpkı bir spor takımının hazırlığı gibi kendine has antrenmanlarla ilerlemekte ve yine tüm ekibin ortak dramaturji çalışmalarıyla şekil bulmaktadır. Her performans seyircisiyle şekillenen yepyeni bir yaratım sürecidir. 
 

bottom of page