top of page
kapak.jpg

20 MART CUMA 
 ÜCRETSİZ PANELLER

12.00 (30dk)

Koray Tarhan

Ersin Şen

Terk-i Diyar Hikayeleri ve Neden Hikaye Anlatıcılığı Festivali

Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali’nin nasıl başladığı ve yıllar sonra yeniden hayat buluşu ile Terk-i Diyar teması altında göç, sürgün ve mülteci hikayelerinin festival konusu olarak seçilmesinin anlatılacağı söyleşi.

13.00 (45dk)

Salih Mehmet İnan

Evrenin Çalışma Yasaları ve Hikayelerimiz

Kadim zamanlardan günümüze Evren’in çalışma yasalarının mutlak değişmezler olduğu bilinir.

Bu yasalarla uyumlu yaşayan kişiler, topluluklar her zaman daha gelişmiş, yaratıcı, bilge ve akışkan olurlar. Eski çağlardan günümüze böyle yasalara uyumlu deneyimleri yaşayanların hikayeleri, mitleri içinde yaşadıkları toplumun bireylerine örnek olsun diye anlatılır. Fakat bu hikayeleri anlatanlar, hikayeleri ne kadar etkileyici olursa olsun bu Evren’in yasalarıyla uyumlu anlatamadıkça asla dinleyicileri karşısında istedikleri etkiyi elde edemez onların ruhunda iz bırakamazlar.

İşte bu panelde Evren’in çalışma yasaları ve bunun insan ve hikayeleri üzerindeki etkisinden konuşup, sohbet edeceğiz.

14.00 (45dk)

Ceren Özcan

Tiyatroda Anlatısallık

Tiyatroda Anlatısallık başlıklı bu sunumda tiyatroda anlatısal olanın izi sürülecek.  Anlatısal olan ve dramatik olan arasındaki ilişkinin hem geniş anlamıyla sahneye ve tiyatralliğe, hem de oyuncunun eylemine yansımaları ele alınacak. Bu bağlamda “hikâye anlatıcısı olarak oyuncu” fikrinin temel duraklarına da uğranacak.

15.00 (45dk)

Bahar Cuhadar

‘Türkiye’den gitmek’ ya da ‘Türkiye’den gidenlerin hikâyeleri’