kapak.jpg

20 MART CUMA 
 ÜCRETSİZ PANELLER

12.00 (30dk)

Koray Tarhan

Ersin Şen

Terk-i Diyar Hikayeleri ve Neden Hikaye Anlatıcılığı Festivali

Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali’nin nasıl başladığı ve yıllar sonra yeniden hayat buluşu ile Terk-i Diyar teması altında göç, sürgün ve mülteci hikayelerinin festival konusu olarak seçilmesinin anlatılacağı söyleşi.

13.00 (45dk)

Salih Mehmet İnan

Evrenin Çalışma Yasaları ve Hikayelerimiz

Kadim zamanlardan günümüze Evren’in çalışma yasalarının mutlak değişmezler olduğu bilinir.

Bu yasalarla uyumlu yaşayan kişiler, topluluklar her zaman daha gelişmiş, yaratıcı, bilge ve akışkan olurlar. Eski çağlardan günümüze böyle yasalara uyumlu deneyimleri yaşayanların hikayeleri, mitleri içinde yaşadıkları toplumun bireylerine örnek olsun diye anlatılır. Fakat bu hikayeleri anlatanlar, hikayeleri ne kadar etkileyici olursa olsun bu Evren’in yasalarıyla uyumlu anlatamadıkça asla dinleyicileri karşısında istedikleri etkiyi elde edemez onların ruhunda iz bırakamazlar.

İşte bu panelde Evren’in çalışma yasaları ve bunun insan ve hikayeleri üzerindeki etkisinden konuşup, sohbet edeceğiz.

14.00 (45dk)

Ceren Özcan

Tiyatroda Anlatısallık

Tiyatroda Anlatısallık başlıklı bu sunumda tiyatroda anlatısal olanın izi sürülecek.  Anlatısal olan ve dramatik olan arasındaki ilişkinin hem geniş anlamıyla sahneye ve tiyatralliğe, hem de oyuncunun eylemine yansımaları ele alınacak. Bu bağlamda “hikâye anlatıcısı olarak oyuncu” fikrinin temel duraklarına da uğranacak.

15.00 (45dk)

Bahar Cuhadar

‘Türkiye’den gitmek’ ya da ‘Türkiye’den gidenlerin hikâyeleri’

Gazeteci, yazar ve araştırmacı Bahar Çuhadar’ın geçtiğimiz günlerde raflarda yerini alan kitabı  ‘Yeni Ülke Yeni Hayat’ geçen 10 sene içinde, -temelde ortaklaşsa da- birbirinden farklı saiklerle ve farklı yollarla Türkiye’yi gönüllü olarak terk etmiş 11 kadın ve erkeğin anlatısına yer veriyor.

“Bu ülkeden çekip gidenler”in gittikten sonra neler yaşadığını, onların anlatımıyla, araya girmeden dinlemek üzere yazıldı. Son 10 yıl içinde Türkiye’den Berlin, Atina, Kopenhag, Vancouver, Osaka, Londra, Pekin, Atlanta, Bangkok ve FreIburg’a göç edip orada sıfırdan yeni yaşamlarını içeren bir söyleşi olacak.

16.00 (45dk)

Gülbahar Kurtuluş

Bitmeyen Göç: Bulgaristan Türklerinin Geçmişten Günümüze Göç Yolculuğu

Bulgaristan Türklerinin geçmişten günümüze bitmeyen göçleri ve bu göçlerin hikayelere etkisinin anlatılacağı söyleşide göç kavramının ve göçmenliğin günümüze etkileri masaya yatırılacak.

17.00 (45dk)

Sahand Sahebdivani

Göç ve Hakiki Hikayeler

Göçler ve bu göçlerin hikayeler ile ağızdan ağıza yayılan öykülerinin hikaye anlatıcılığındaki yeri üzerine bir söyleşi.

18.00

Arzu Öztürkmen

Ferhat Boratav

GÜNCELLENECEKTİR