istanbulimpro Online Eğitim Programları

NO 0: DOĞAÇLAMA ATÖLYESİ

DOGACLAMAATOLYESİ_MART_ONLİNEnsta.png

Online Atölye

Süre: 3 AY - HER PAZARTESİ 19.30/22.00

Katılımcı Sayısı: 16 Kişi

 

Doğaçlama sanatının incelikleri üzerine yürütülen eğitim sistemimiz şimdi Koray Tarhan önderliğinde online'da. 

Eğitim programı özellikle Viola Spolin, Keith Johnstone, Del Close gibi doğaçlama ustalarının geliştirdikleri yöntemlerle beraber farklı kültürlerin geleneksel tiyatro formlarından faydalanılarak oluşturulmaktadır. 

İster bir şirkette çalışalım, ister herhangi başka bir amaçla biraraya gelmiş insanlardan oluşan bir topluluğun ya da takımın üyesi olalım, ortak amacımız doğrultusunda özgün katkılar sağlayabilmek için rutinin yabancılaştırıcı etkilerinden sıyrılmamız gerekir.  Söyleneni sorgulamadan yerine getiren bireyler bize ancak tarihe gömülmesi gereken organizasyon modelleri sağlayabilir.  Bireyin kendi rengini kaybetmeden ekip içinde var olabilmesini sağlamak için doğaçlama doğal bir kaynaktır.  Bu doğal kaynağa ulaşabilmek için ise patikalara hakim bir lider olmazsa olmaz.  Aksi takdirde yolunuzu kaybedebilir ve sıkıcı güvenli alanlarınızda sıkışıp kalma ihtimaliniz güçlenebilir.  Macera dolu, eğlenceli bir öğrenme süreci için koçunuzun sizi iyi anlaması ve amacınız doğrultusunda size yol göstermesi gerekir.

istanbulimpro Online Eğitim Programları

NO 1: DOĞAÇLAMA TEKNİKLERİYLE POZİTİF İLETİŞİM

no1POzitifiletişiminsta.png

Online Atölye

Süre: 120 Dk.

Katılımcı Sayısı: 16 Kişi

 

Doğaçlama performansta aynı günlük hayattaki gibi daha önceden senaryosu yazılmamış süreçleri olumlu etkileşimlerle ilerletmemiz ve partnerlerimizle anlamlı bütünler oluşturmamız gerekir.  İş ya da özel hayatta bu tekniklerden haberdar olmak artık tüm dünyada altın değerinde.  Büyük firmalar ve organizasyonlar üyeleri arasında olumlu üretim süreçleri deneyimlemek için doğaçlamanın faydalarından yararlanmakta. 

 

Online atölyemizde doğaçlama teknikleriyle günlük diyaloglarımızın detaylarına dikkatle bakıyor, olumlu süreçleri yaratmak için birlikte yol buluyoruz.  Hata yaparak ve hatalarımızın inceliklerini yorumlayarak aslında hep yanı başımızda duran çözümleri önyargısız değerlendiriyor, tartışma ve üretme süreçlerinde kullanabileceğimiz yaklaşımları oyunlar aracılığıyla deneyimliyoruz. 

NO 2: KOLEKTİF HİKAYE OYUNLARI

NO2-KOLEKTİF HİKAYE OYUNLARI_İNSTA.pn

Online Atölye

Süre: 120 dk.

Katılımcı Sayısı: 16 Kişi

 

Oyunlar aracılığıyla söz eyleme, eylem hikayeye dönüyor.  Kolektif Hikaye Oyunlarında katılımcılar kendi hikayelerini oluşturmak için tetikleyici olarak kullanabilecekleri oyunları deneyimliyor.  Yazılı ve sözlü tekniklerin harmanlandığı bu modülde katılımcılar bilinçdışında taşıdıkları hikaye potansiyelini oyunlar aracılığıyla bilinç düzeyine taşıyor. 

 

Online yürütülecek atölyede Joseph Campbell’ın Kahramanın Yolculuğu’ndan hareketle oluşturulmuş modüllerin yanında hikaye yapısının pratik uygulamalarını deneyimliyoruz.  Sözlü ve yazılı etkinliklerle kendi kaynaklarımızdan yola çıkarak hikayeler üretiyoruz.

NO 3: SİNEMADA DOĞAÇLAMADAN, DOĞAÇLAMA SİNEMAYA

NO3- SİNEMADA DOĞAÇLAMADAN DOĞAÇLAM

Online Atölye
Süre: 120 Dk.
Katılımcı Sayısı: 16 Kişi

Kucağında kedi seven Don Corleone, ayna önünde sayıklayan sosyopat taksi şoförü Travis ve daha birçok ikonlaşmış film sahnesinin sırrı ne?  Charlie Chaplin filmleri nasıl oluyor da zamana yenilmiyor?  Yönetmen sinemadaki iktidarını oyuncuyla paylaştığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?  Senaryodan perdeye herşeyin ince elenip sık dokunduğu sinema sanatının yaratım sürecinde doğaçlama sanatı nasıl bir etki sağlar?  Peki günümüzde oyuncunun doğaçlaması üzerine inşa edilen sinemasal denemelerde yönetmenin yeri neresidir?  Bütün bu soruları doğaçlama sanatının izleğinde yanıtlamaya çalışacağız. 

Atölyede sinemadan doğaçlama sahneleri ve dünyadan doğaçlama çekilmiş sinema örneklerini birlikte izliyor ve değerlendiriyoruz.  
 

NO 4: RİTÜELDEN SİNEMAYA DRAMATİK PERFORMANSIN EVRİMİ

NO4.RİTÜELDEN_İNSTA.png

Online Atölye

Süre: 90 Dk.

Katılımcı Sayısı: 16 Kişi

 

Günümüzün hakim sanatı sinemanın anlatım olanaklarının evrimi nasıl şekillendi?  Ateş başında hikayeler anlatan şamandan, klaket sesiyle seti yönlendiren ve kitleleri elektronik ışığın önünde büyüleyen yönetmene nasıl geldik?  Binlerce yıldır anlattığımız hikayeler ve anlatım şekillerimiz arasında nasıl bağlantılar kurabiliriz? Geleceğin anlatı sanatlarının ipuçlarını geçmişte arayabilir miyiz?  Dijitalleşen dünyanın interaktif içeriklerinin içinde dramatik performans sanatı nasıl bir evrim izliyor?