ŞAHMARAN MASALLARI

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıcılıkla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir.

Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.


www.muzipmasalcini.com

Ersin Şen

1982 yılında İstanbul’da doğdu.

2008 yılından beri masallar üzerine toplama, araştırma ve derleme çalışmaları yapıyor. Muzip Masal Cini adlı blogunda topladığı masalları paylaşıyor, masallar üzerine yazı ve incelemeler yazıyor.

 

MUZİP MASAL CİNİ

ŞAHMARAN MASALLARI

OTHELLO

Yöneten:             Nazım Uğur Özüaydın
Çeviren:              Özdemir Nutku
Afiş Tasarım:      Barlas Kartal
Video Tasarım:   Valerii Ege Deshevykh
Sahne Amiri:       Şükrü Berkay Kekül

 

Oynayanlar
Iago:                   Barlas Kartal 
Othello:              Evren Akyürek
Desdemona:     Bergen Coşkun Özüaydın
Cassıo:               Erdem Tanır    
 

-ÜCRETSİZ- (Rezervasyon gereklidir)

Tiyatro Bab

OTHELLO

AŞIK ERZADE KAPAN

2. Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı festivali konuklarımızdan geleneksel hikaye anlatıcılığının günümüzdeki temsilcisi Âşık Erzade Kapan’ı yeniden misafir ediyoruz.

 

Geleneksel Âşık kültürünün günümüzdeki temsilcisi Aşık erzade ile atışmalar, hikayeler,masallar ve öykülerle dolu bir gece geçirmek için 17 Ocak’ta istanbulimpro SAHNE’ye bekliyoruz.

 

   Âşık Erzade Kapan” kimdir?

   1957 yılında Kars’ın Azat köyünde dünyaya gelen Erzade Kapan çiftçi bir aile olan Mustafa Bey ve Hava Hanımın ilk çocuğudur. İlkokulu köyünde, Ortaokulu Kars’ta bitirdi. Aşığın hayat hikâyesini kendisinden dinleyelim.

  Âşık Erzade Kapan”  Kars’ta ortaokulu okurken Kazım Paşa caddesi üzerinde Mamoşa ait handa o dönemin usta âşıkları Âşık Gülistan Çobanlar, Âşık Murat Yıldız, Âşık Lütfi Aydın, Âşık Şevki Halıcı, Âşık İslam Erdener, Âşık Zabit Müdam, Âşık İlhami Demir, Âşık Mehmet Hicrani ve Âşık Üzeyir’i dinlemek için akşamları han’a giderdim. Bu ismini saydığım üstatların çalıp söylediği sözler beni çok etkilerdi. O yıllardan itibaren şiir yazmaya başladım. Köyümüze gelen aile dostumuz Âşık Şevki halıcı benim âşıklığa olan sevdamı anlamış olmalı ki bana bir saz hediye etti ve ilk saz hocam Âşık Şevki oldu ayrıca Âşık Murat Çobanoğlu’dan da bağlama ve makam dersleri aldım. Bu dönemde âşıklık geleneğindeki birçok türkülü anlatıyı dinleyip ezberledim. 1970 yılından itibaren Murat Çobanoğlu’nun (1940–2005)  Kars’ta ki âşıklar kahvesine düzenli olarak gidip gelmeye başladım.  Yöremizin en iyi atışmasını yapan Âşık İlhami’den(1932–1987) atışmayı öğrendim. Ustamda olan Âşık İlhami ile bir atışma esnasında kendisine bir muamma sordum. O muammadan sonra ustam İlhami bana dönerek”Artık sen kalfa değil usta âşıksın”dedi ayrıca senin mahlasın”Azatlı” olsun. 2012 yılına kadar “Azatlı”mahlası ile çalıp söyledim daha sonra “Erzade” ismimi mahlas olarak kullanmaya başladım. Kültür Bakanlığının (Yb1988. 0172 Erzade Kapan -Azatlı)kayıtlı aşığıyım.

 1984 yılından itibaren düzenli olarak Konya Âşıklar bayramına katıldım. Türkiye’de düzenlenen tüm Âşıklar bayramına ve yöremizin köy derneklerinin düzenledikleri etkinliklere katıldım ve yarışmalarda birçok dalda ödüller aldım.

 Öyle zannederim ki yurt dışına (Almanya, Azerbaycan, Hollanda, Belçika, İsviçre ve Danimarka) en çok giden âşıklardan birisiyim.2010 tarihinde  “Saraç İbrahim”in hikâyesini UNESCO tarafından görevlendirilen hocalara anlattım.”

  Âşık Erzade’nin şiirleri birçok dergide ve kitaplar da yayınlanmıştır. Yayınlanmış CD ve kasetleri olan Erzade Kapan ile ilgili Akademik düzeyde Çanakkale, İstanbul, Samsun, Konya Kars’ta ki üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrenciler tarafından şiirleri Tez ve Yüksek lisans yapılmıştır. Çok sayıda TV. Programlarına katıldı. Iğdır’da yayın yapan Iğdır TV’de kısa bir süre “Âşıklar” programını yaptı. Gazetelerde çok sayıda haberleri yayınlandı. Erzade Kapan, Köy Hizmetleri il müdürlüğü’nden 1989 yılında emekli olup İstanbul’da sazıyla, sözüyle âşıklık geleneği sürdürmektedir. Âşık evli ve dört çocuk babasıdır.

 

 

 

   İyi bir hikâye anlatma yeteneğine sahip olan Âşık Erzade’nin bildiği usta malı hikâyeler ve atışmalar.

AŞIK DİNLETİSİ

AŞIK ERZADE KAPAN

KEK ROKA

“Erkek dostluğu mu, yoksa kadın bağlılığı mı?”

“Sıradan bir marka mı, yoksa Kek Roka mı?”

“Aldattı mı, aldatmadı mı?”

“Eşinizin sevgiliniz olması mı daha iyidir, yoksa sevgilinizin eşiniz olması mı?”


Cecile ve Pal’ın ev(liliğ)inde cevaplanmayı bekleyen çok soru var. 1917’de yazılmış ve Macaristan’ın en nükteli güldürülerinden biri olarak görülen Kek Roka (Mavi Tilki), 21. yüzyılda dahi beyinlerdeki tilkileri sorgulatıyor.

İkilinin en yakın dostu Sandor’un, Budapeşte’ye dönüşüyle alevlenen bilmeceler Commedia dell’Arte ezgileriyle birleşiyor ve seyirciyi taraf tutmaya zorlayan keyifli bir serüvene davet ediyor.

YAZAR HAKKINDA

1863-1954 yılları arasında yaşayan Ferenc Herczeg, gazetecilik ve politikacılığın yanı sıra oyun yazarlığı da yapmıştır. Macar sahne yazınının gelişmesinde Szigligethy ve Csiky’den sonra en önemli isim olarak görülen Herczeg, konularını hep insanlığın değişmez sorunlarından aldığından güncelliğini yitirmeyen eserler ortaya koymuş ve toplumun yanlışlarını önemsiz göstermekten kaçınmıştır.

 

YÖNETMEN HAKKINDA

1989 İstanbul doğumludur. Tiyatroyla tanışması 2008’de üniversitede rol aldığı Keşanlı Ali Destanı oyunuyla gerçekleşmiştir. 11 yılda dört farklı özel tiyatroda görev yapan ve 20’den fazla oyunda yer alan Şekerci, halen Tiyatro Mundus’ta eğitmen/yönetmen olarak serüvenini sürdürüyor. Ayrıca Perform Group’ta spor spikeri ve video editörü olarak görev yapıyor.

 

EKİP HAKKINDA

Tiyatro Mùndus, 2018’de kuruldu. Genç ve dinamik kadrosunu 2014-2018 yılları arasında faaliyet gösteren Marmara Drama Topluluğu’ndan alan ekip; kendi kendine yetebilen, tiyatro-eğitim-gelişim üçlemesini misyon edinen bir yapıya sahiptir. Mùndus, sahneye koyduğu eserlerle Türk Tiyatrosu’na, açtığı atölyelerle toplumun gelişimine katkıda bulunmayı hedefler.

YÖNETEN                                  SERCAN ŞEKERCİ

OYUNCULAR : EZGİ KAPIKAYA    ORKUN GENÇ   EMRE ESTİ  TUĞÇE ERGEN  BEYZA SEYHAN 

TİYATRO MUNDUS

KEK ROKA

UZUN ZAMAN ÖNCE MAYISTA

Cevabı saklı bir matematik; 81 yapboz parçası… Bir aşkın, bir ayrılığın ya da bir ömrün anıları olabilir bu. Roland Schimmelpfennig’in yazdığı Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirdiği bu ilginç oyununda ilişkinin geçmişine dair izler ararken, yalın bireyin farklı karakterlerdeki yansımalarını izleten kesik bir kurgu bütünü sunuluyor. Sıkışıp kalmak, çok sevmek, tükenmek… Nerede başladı aslolan? Birbirine benzeyen fakat aynısı olmayan yapboz parçaları, saklı olan cevabı bulmak için seyircisinin yardımını bekliyor. Samuel Beckett ve Pina Bausch esintileri içeren Uzun Zaman Önce Mayısta Türkiye prömiyeri ile seyirciyle buluşuyor.

Yöneten: Erkan KILIÇ

Oyuncular: Anıl ÇALIM, Beyza SEYHAN, Merve AYTEŞ, Selin ERESİN, Sena SONAT, Sercan ŞEKERCİ

TİYATRO MUNDUS

UZUN ZAMAN ÖNCE MAYISTA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

istanbulimpro Sahne

+90 (544) 580 14 00

Osmanağa Mahallesi, Halitağa Caddesi Şadırvan Pasajı No:28 Kadıköy/İstanbul

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon