ŞAHMARAN MASALLARI

Şahmaran.jpeg

ŞAHMARAN MASALLARI

MUZİP MASAL CİNİ

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıcılıkla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir.

Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.


www.muzipmasalcini.com

Ersin Şen

1982 yılında İstanbul’da doğdu.

2008 yılından beri masallar üzerine toplama, araştırma ve derleme çalışmaları yapıyor. Muzip Masal Cini adlı blogunda topladığı masalları paylaşıyor, masallar üzerine yazı ve incelemeler yazıyor.

 

OTHELLO

othello.jpeg

OTHELLO

Tiyatro Bab

Yöneten:             Nazım Uğur Özüaydın
Çeviren:              Özdemir Nutku
Afiş Tasarım:      Barlas Kartal
Video Tasarım:   Valerii Ege Deshevykh
Sahne Amiri:       Şükrü Berkay Kekül

 

Oynayanlar
Iago:                   Barlas Kartal 
Othello:              Evren Akyürek
Desdemona:     Bergen Coşkun Özüaydın
Cassıo:               Erdem Tanır    
 

-ÜCRETSİZ- (Rezervasyon gereklidir)

AŞIK ERZADE KAPAN

aşık_afiş.jpeg

Her Gece Farklı Biri

Marmara Drama

Amerika’nın Missouri eyaletinde bulunan ve bağımsız bir yaşantısı olan St. Louis şehrinde son zamanlarda suç oranı oldukça artmış, kaybolma vakâları baş göstermiştir. St. Louis’te müstakil bir evde yaşayan Albert Fish’in kim olduğu veya ne yaptığı bilinmemektedir çünkü o her gece farklı biridir.

 

Albert’ın en yakın arkadaşı Casey bir gece ortalıktan kaybolmuştur. Evindeki hizmetçilere ağır işkencelerde bulunduğu bilinen Casey’in polisten kaçtığı düşünülmektedir.

 

O günden sonra birbiri ardına kaybolan insanlar nerede?

 

Julia iki gündür evine gitmemektedir. Yalnız başına yaşayan Annabel’in bir günlük yokluğunu kimse fark etmemiştir. Hiçbir vakit işine geç kalmayan Leonardo karikatüristliğini yaptığı dergiye uğramamıştır.

 

Julia asla evine gitmeyecektir. Annabel’in yokluğunu kimse fark etmeyecektir. Leonardo’nun ne yaptığını umursamayan patronu ondan kalan boşluğu bir başkasıyla dolduracaktır.

 

Bu insanların ortak noktası ne? Tüm bu olanların Albert ile ilgisi ne? Kaybolan insanlar nerede?

 

Acaba her gece farklı bir yerde mi? Ya da her gece birinin içinde mi?

KEK ROKA

kek-roka-05.png

KEK ROKA

TİYATRO MUNDUS

“Erkek dostluğu mu, yoksa kadın bağlılığı mı?”

“Sıradan bir marka mı, yoksa Kek Roka mı?”

“Aldattı mı, aldatmadı mı?”

“Eşinizin sevgiliniz olması mı daha iyidir, yoksa sevgilinizin eşiniz olması mı?”


Cecile ve Pal’ın ev(liliğ)inde cevaplanmayı bekleyen çok soru var. 1917’de yazılmış ve Macaristan’ın en nükteli güldürülerinden biri olarak görülen Kek Roka (Mavi Tilki), 21. yüzyılda dahi beyinlerdeki tilkileri sorgulatıyor.

İkilinin en yakın dostu Sandor’un, Budapeşte’ye dönüşüyle alevlenen bilmeceler Commedia dell’Arte ezgileriyle birleşiyor ve seyirciyi taraf tutmaya zorlayan keyifli bir serüvene davet ediyor.

YAZAR HAKKINDA

1863-1954 yılları arasında yaşayan Ferenc Herczeg, gazetecilik ve politikacılığın yanı sıra oyun yazarlığı da yapmıştır. Macar sahne yazınının gelişmesinde Szigligethy ve Csiky’den sonra en önemli isim olarak görülen Herczeg, konularını hep insanlığın değişmez sorunlarından aldığından güncelliğini yitirmeyen eserler ortaya koymuş ve toplumun yanlışlarını önemsiz göstermekten kaçınmıştır.

 

YÖNETMEN HAKKINDA

1989 İstanbul doğumludur. Tiyatroyla tanışması 2008’de üniversitede rol aldığı Keşanlı Ali Destanı oyunuyla gerçekleşmiştir. 11 yılda dört farklı özel tiyatroda görev yapan ve 20’den fazla oyunda yer alan Şekerci, halen Tiyatro Mundus’ta eğitmen/yönetmen olarak serüvenini sürdürüyor. Ayrıca Perform Group’ta spor spikeri ve video editörü olarak görev yapıyor.

 

EKİP HAKKINDA

Tiyatro Mùndus, 2018’de kuruldu. Genç ve dinamik kadrosunu 2014-2018 yılları arasında faaliyet gösteren Marmara Drama Topluluğu’ndan alan ekip; kendi kendine yetebilen, tiyatro-eğitim-gelişim üçlemesini misyon edinen bir yapıya sahiptir. Mùndus, sahneye koyduğu eserlerle Türk Tiyatrosu’na, açtığı atölyelerle toplumun gelişimine katkıda bulunmayı hedefler.

YÖNETEN                                  SERCAN ŞEKERCİ

OYUNCULAR : EZGİ KAPIKAYA    ORKUN GENÇ   EMRE ESTİ  TUĞÇE ERGEN  BEYZA SEYHAN 

UZUN ZAMAN ÖNCE MAYISTA

uzun-zaman-once-mayista_01.jpg

UZUN ZAMAN ÖNCE MAYISTA

TİYATRO MUNDUS

Cevabı saklı bir matematik; 81 yapboz parçası… Bir aşkın, bir ayrılığın ya da bir ömrün anıları olabilir bu. Roland Schimmelpfennig’in yazdığı Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirdiği bu ilginç oyununda ilişkinin geçmişine dair izler ararken, yalın bireyin farklı karakterlerdeki yansımalarını izleten kesik bir kurgu bütünü sunuluyor. Sıkışıp kalmak, çok sevmek, tükenmek… Nerede başladı aslolan? Birbirine benzeyen fakat aynısı olmayan yapboz parçaları, saklı olan cevabı bulmak için seyircisinin yardımını bekliyor. Samuel Beckett ve Pina Bausch esintileri içeren Uzun Zaman Önce Mayısta Türkiye prömiyeri ile seyirciyle buluşuyor.

Yöneten: Erkan KILIÇ

Oyuncular: Anıl ÇALIM, Beyza SEYHAN, Merve AYTEŞ, Selin ERESİN, Sena SONAT, Sercan ŞEKERCİ