top of page
kapak.jpg

Kim Kimdir?

 

Koray Tarhan

2001 yılında DTCF Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1998 yılından bu yana tiyatro ve müzik alanında doğaçlama üzerine çalışmakta. Doğaçlama İçin Elkitabı’nın yazarı, İmpro-Matik uygulamasının yaratıcısıdır. İstanbulimpro’da oyunculuk, eğitmenlik ve proje koordinatörlüğü yapmakta. Nusaibin grubuna didgeridoo, vokal ve efektlerle ses veren Koray Tarhan 2018 yılında Şermola Performans’ın Kargalar isimli oyununun müziklerine yaptığı katkıyla Direklerarası Tiyatro Ödülleri Özgün Tiyatro Müziği Ödülü’nü paylaştı. Google’da Olmayan Şarkılar projesiyle bestelerini havalandırmakta, improlog.blogspot’ta doğaçlama teorisi üzerine yazı ve çevirilerini paylaşmakta. Bugüne kadar Amsterdam, Atina, Belgrad, Berlin, Chicago, Cleveland, Ljublijana, Los Angeles, Pekin, Portland, San Francisco, Tallinn şehirlerinde festival ve konferanslarda yönetmenlik, oyunculuk ve müzisyenlik yaptı, atölyeler yönetti. İstanbul Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali ve Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Festivali’nin koordinatörlerindendir. Bir de Mila’nın babasıdır.
 

 

Ersin Şen
1982 yılında İstanbul’da doğdu.

2008 yılından beri masallar üzerine toplama, araştırma ve derleme çalışmaları yapıyor. Muzip Masal Cini adlı blogunda topladığı masalları paylaşıyor, masallar üzerine yazı ve incelemeler hazırlıyor. Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali’nin koordinatörlerindenir.

 

Salih Mehmet İnan

1995 yılında M.S.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. Daha öğrencilik yıllarında başta Lucas Film “ Genç İndian’a Jones “ tv dizisinin Türkiye’de çekilen bölümleri olmak üzere bir sürü yabancı film ve Tv dizisinde asistan olarak çalıştı. Reklam filmlerinde oynadı ve çalıştı. Sonra kendi önce free-lance”olarak reklam filmi yönetmenliği yapmaya başladı. Kendi yapım şirketini kurdu yönetti. Ortak projelerde senaryo yazarlığı yaptı.
2000 ‘den sonra Galatasaray üniversitesinde verdiği “Reklamda Yaratıcılık “ ve Mithat Alam Film merkezinde Altyazı sinema dergisi iş birliğiyle verdiği “Sinema’da Kahraman’ın Yolculuğu “dersleriyle eğitimcilik hayatı başladı..Bilgi üniversitesinde aynı konuyla ilgili seminer verdi.
2010 dan beri Boğaziçi Üniversitesi ‘nde “Sinema’da mitolojik yapı ve hikaye anlatımı “ve “ Yaratıcı Senaryo “ diye iki ders veriyor.
Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde ve “ fere-lance” olarak, özel kuruluşlar, şirketler için lise çağındaki gençlerden kırk yaş üstü öğrencilere ve şirket çalışanlarına kadar fark segmentlerden insanlara hem eğitici, geliştirici hem de eğlendirici eğitimler hazırlayıp sunuyor.

 

Gülbahar Kurtuluş

1989 yılında Bulgaristan’ın Haskova (Hasköy) şehrinden göç eden bir ailenin ferdi olarak İzmir’de doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra 2013 Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2013 ve 2016 yılları arasında Bornova Belediyesi’nin Dış İlişkiler, Kültür ve Sosyal İşler ve Spor Müdürlüklerinde görev aldı. 2014 yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi anabilim dalında yüksek lisans öğrenimine başladı. 2017 yılında ‘1989 Bulgaristan Göçü: Bornova Örneğinde Sözlü Tarih Çalışması’ adlı yüksek lisans tezini bitirdi. Aynı yıl Türk Tarihi Anabilim dalında doktora çalışmalarına başladı. 2018-2019 yılları arasında Bulgaristan’ın Sofya kentinde bulunan Yeni Bulgaristan Üniversitesi (New Bulgarian University) Siyasi Bilimler Bölümünde eğitim gördü. 2019 yılında “Bulgaristan Türklerinin Göç Hikâyeleri” adlı kitabını yayınlandı. Doktora çalışmalarını halen Bulgaristan’da ve İzmir’de sürdürmektedir.

 

 

Ceren Özcan

1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2005-2013 yılları arasında ODTÜ Oyuncuları’nın tiyatro çalışmalarına oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak katıldı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ndeki yüksek lisans öğrenimini, 2014 yılında tamamladı. Yüksek lisans tez çalışması, 2018 yılında Mitos-Boyut tarafından “Çağdaş Tiyatroda Anlatı: Tiyatrotem Üzerine Bir İnceleme” adıyla yayınlandı.

Halen Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde doktora öğrenimini sürdürmekte, bunun yanı sıra oyunculuk, çevirmenlik ve eğitmenlik yapmaktadır.

 

 

Bahar Çuhadar

Gazeteci ve tiyatro eleştirmeni. 1980 yılında Eskişehir’de doğdu. Öğretmen anne-subay babanın ilk çocuğu olarak çocukluk ve ilk gençlik dönemi Türkiye’nin farklı şehirlerinde geçti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı. Gazetecilik çocukluk hayaliydi. 2004’ten beri kültür sanat gazetecisi olarak çalışıyor. Şu anda Hürriyet gazetesinde kültür sanat editörü ve tiyatro eleştirmeni olarak çalışmaya devam ediyor. Türkiye’den gönüllü olarak göç eden 11 kişinin öyküsünü anlattığı ‘Yeni Ülke Yeni Hayat / Türkiye’den Gidenlerin Hikâyeleri’ adlı kitabı 2019 Haziran’ında Artemis Yayınevi’nden çıktı.
Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyesi. İstanbul’da yaşıyor. İki çocuk annesi. Feminist

 

Afşin Evren

Master eğitimini yurtdışında Avrupa çalışmaları alanında bitirdikten sonra, 2006 senesinden itibaren çeşitli ulusal ve uluslararası Sivil Toplum ve İnsani Yardım Derneklerinde farklı mülteci gruplarına yönelik projelerde yöneticilik görevlerini sürdürmektedir. 2012 yılından itibaren Suriyeli mültecilerin koruma, hizmetlere erişim, geçim kaynaklarını geliştirme, eğitim gibi alanlarında faaliyet göstermektedir. Halen Doktora çalışmasını Türkiye'de Sosyal Uyum dinamikleri ve Suriyeli mültecilerin sosyal uyuma etkileri üzerine devam etmektedir.

 

Deniz Soruklu Evren

23 yıllık eğitim deneyimi,oyunculuk,yaratıcı drama liderliği,Hikaye anlatıcılığı,proje yöneticiliği, kurumsal eğitim üzerine deneyimleri ve çalışmaları olan Deniz Soruklu Evren sahne sanatları gösteri yönetimi mezunu olup çeşitli kongre, müze ve eğitim kurumlarında eğitim almış ve vermiştir. Halihazırda kendisinin yürütücülüğünü yaptığı Kardeş Masallar projesini çeşitli STK ile sürdürmektedir. Son olarak yine İKSV ile birlikte Çoğulculuk Atölyesi projesinin uygulamasını gerçekleştirmiştir. 

Prof. Dr. Fuat Ercan

Uzun yıllar toplumsal gelişme ve kalkınma alanında dersler verip, yayınlar yaptıktan sonra bir gün Tahir Alangu’nun Keloğlan masalları üzerine metnini okur. T.Alangu’nun metni annesinin televizyonsuz gecelerde anlattığı Cırtdan masallarını hatırlatır. Masal anlatıcılığının Türkiye’de yükseldiği günlere rastlayan belleğin çağrısı, mitoloji, tragedya ve masallar üzerine merakın önünü açar. Belleğin hatırlattığı ile masal anlatısının yükselişi arasındaki ilişkiyi sorguladığında Cırtan’ın “Kim yatmış kim uyağ” sorusuna “Hamı yatmış Cırtan uyak” cevabının peşine düşer. Sözel kültürün geri çağrısının genellikle devlerin “hamısını uyutmaya” yönelik çabanın bir parçası olduğunu üzülerek gördükten sonra, sözel kültürün hamısını olmasa bile bazılarını uyandırmaya yönelik çabasına kendince bir el atmanın gerekli olduğuna inanır.  Ama bu inancını hikaye anlatıcısı olarak değil, hikayelerin hikayesini anlama/aktarma çabasındadır.

 

Prof. Dr. Arzu Öztürkmen

 

 

 

Sahand Sahebdivani

 

 

Ferhat Boratav

 

 

 

 

 

Melisa Ferahyan

Melisa Ferahyan 1985 İstanbul doğudu. 2012 yılından beri Türkiye’ye  Ö. ESAYAN Ermeni Lisesinde öğretmenliğe  devam ediyor.

SEİBA’nın Anlatan Öğretmen 1 programından mezun olduktan sonra bu alanda kendini geliştirmek adına birçok festival ve çalışmalara katıldı. Ayrıca Öğretmenlik yaptığı okullarda Ermenice ve Türkçe masal anlatıcılığı yapmaktadır. Bunun dışında İrlanda’da  gerçekleşen storytelling festivaline ve 2019 yılında ise Hindistan’da ‘’Kathalaya Academy’’de  Master programına katıldı. Türkiye’de gerçekleşen Uhak sempozyumunda ‘Eğitimde Hikaye Anlatıcılığın Önemi’’ ve ‘Evvel Zaman İçinde Bir Ermeni Masalı’ adlı oturumlar gerçekleştirdi.

 

Sümeyye Anıl

1988’de Yunak’ta doğmuştur. 2011’de Erzincan Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun olmuş ve aynı üniversitede Ahmet Mithat Efendi’nin hikâyelerini konu edinen tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlamıştır. 2015’te Yunus Emre Enstitüsü'nden almış olduğu eğitimin ardından mesleğine yabancı dil olarak Türkçe öğretmeni olarak devam etmiştir. 2016’da Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi “Anlatan Öğretmen” programının ilk mezunlarından olmuştur. 2019’da Hindistan Kathalaya Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Akademisi'nde ileri düzey hikâye anlatıcılığı eğitimi almıştır. Çeşitli STK'larla işbirliği içinde hikâye  günleri düzenlemiştir. Ana dili Türkçe olmayanlara yönelik “Hikâyelerle Türkçe Öğreniyorum” adıyla bir ders müfredatı geliştirip uygulamış; Dilden Dile Mülteci Masallar, Göç Hikâyelerimiz, İstanbul Hikâyeleri(miz) adlı projeleri yürütmüştür.

 

Elbruz Aksoy

1996 da Marmara Üniv. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde üniversiteye başladı, bugüne kadar ötekiler, hafıza, mekan, hatırlama ve yüzleşme ekseninde sözlü tarih çalışmaları yürüttü. Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümünde Beyaz Köleler üzerine YL yaptı, sözlü tarih çalışmalarına devam ediyor, "Benim Adım 1864" adında ilk kitabı İletişim Yayınları tarafından 2018 de basıldı.

 

Ayça Atçı

Gaziantep doğdu. Kendi adı ile basılmış 4 yetişkin kitabı, mahlas kullanarak yayımlanmış 1 yetişkin